Policie odhalila zatím největší podvod s ojetinami. Škoda přesahuje 16 milionů Kč
Stáčení tachometru dosud mnozí podvodníci považovali za nepostihnutelné. Policie však začíná konat.
Děčínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality uzavřeli dosud nejrozsáhlejší odhalený podvod s ojetými vozidly. Stáčením tachometrů si organizovaná skupina podvodníků přišla údajně na více než 16 milionů korun. Policie obvinila 3 soukromé osoby a dvě firmy.
321 ojetých vozidel ze zahraničí
Policisté na případu pracovali více než 5 let, přičemž se jim podařilo dokázat stočení nejméně 321 vozidel dovezených se zahraničí (především z Německa, Francie nebo Španělska).
Ojetým vozům po dovozu do Česka stočili tachometr a nabídli je k prodeji. Většinu aut vykoupily autobazary (295 vozidel), zbytek pak zamířil k soukromým osobám (26 vozidel).
Vždy stejný jednoduchý postup
Postup odhalené organizované skupiny i ostatních podvodníků je vždy podobný. V zahraničí koupí ojeté vozidlo, dovezou jej do České republiky a ještě před jeho přihlášením mu stočí tachometr. Podvodníci si záměrně vybírají auta, která na první pohled vypadají dobře (např. vozy taxislužby), ale mají vysoký nájezd.
Vyšetřovatelům se podařilo zjistit, že tímto způsobem skupina zakoupila například taxíky ze Španělska nebo dodávky, na kterých se dá vydělat ještě více peněz.
Podvodníci si vedli pečlivou evidenci
Přesnou výši škody se policistům podařilo stanovit i díky přesné evidenci o stáčení a prodeji vozů, jenž zajistili při domovních prohlídkách. To jen dokazuje fakt, že se podvodníci s ojetinami cítí nepostihnutelní. Za podvod jim nyní hrozí až 10 let odnětí svobody.
Ojetiny ze zahraničí mohou být rizikové
Cebia dlouhodobě upozorňuje na vysoké riziku nákupu ojetých vozidel ze zahraničí. Nedávno jsme například psali o BMW z Belgie s tachometrem stočeným o 212 000 km. Zájemce o vůz ze zahraničí by měl věnovat zvýšenou pozornost kontrole historie i fyzického stavu vozidla.
Kromě stáčení tachometrů se totiž každý den setkáváme i s ojetinami po totálních haváriích, které jsou nakupovány za zlomek hodnoty v zahraničních aukcích a následně prodávany v ČR jako nehavarované. Taková auta mohou být smrtelně nebezpečná při jakékoliv další autonehodě. Zákazník díky Cebia odhalil např. Octavii RS po totální nehodě v Německu.
Jak ojetiny ze zahraničí prověřit?
Základem nákupu každé ojetiny by mělo být minimálně prověření jeho historie. Cebia spravuje největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v Evropě - AUTOTRACER, jenž pravidelně využívá i Policie ČR při vyšetřování podvodů s ojetinami.
Databáze je neustále rozšiřována o nové zahraniční zdroje záznamů. Dnes tak lze vysoké procento stočených nebo poškozených vozidel odhalit pouhým on-line prověřením jejich historie.
Důležité je však vůz prověřit i po technické stránce. Zkušený mechanik dokáže odhalit jak předchozí poškození tak i nadměrné opotřebení dílů svědčící o vysokém nájezdu.
Zdroj: Policie ČR