POZOR NA PODVODNÉ INZERÁTY A ZFALŠOVANÉ CEBIA REPORTY
I přes medializaci v hlavních zpravodajských kanálech i odborných médiích stále narážíme na tento způsob podvodu a stále nachází úrodnou půdu u českých motoristů, kteří podlehnou vidině „supervýhodného“ nákupu auta. A to i přesto, že při komunikaci s domnělým vlastníkem a prodejcem auta přichází postupně několik varovných signálu a potenciální kupec by měl díky nim okamžitě od takové koupě utéct.
Základem podvodu je lákavá nabídka ojetého auta na internetu - příležitost, která se vyskytne jednou za život. Druhou důležitou fází podvodu je získání důvěry potenciálního kupce.
Jeden aktuální případ si můžeme rozebrat. Týká se krásného BMW inzerovaného na inzertním portálu Bazos.cz. Bohužel inzerát již byl smazán, což je také taktika těchto podvodníků - inzeráty často mazat a zadávat znovu s jinými kontakty.
1. Našli jste supervýhodnou nabídku, „životní“ koupi?
Už získání takového pocitu z nalezeného auta v inzerci, by vás mělo nabádat k opatrnosti. Cena auta v těchto inzerátech je výrazně podhodnocena oproti aktuálním cenám stejných modelů a to až o desítky procent. Např. auto z našeho příběhu je v inzerátu nabízeno za 219 000 Kč, přitom aktuální nabídková cena podobných aut v inzerci se pohybuje mezi 350 000 až 400 000 Kč, tedy o více než 100 000 Kč výše – no, nekupte to, že? Všímejte si také, jak dlouho je inzerát nabízen – pokud je na internetu několik dní, pak je to krajně podezřelé, protože velké bazary stále mapují soukromou inzerci a taková nabídka by za normálních okolností zmizela z inzerce do dvou dnů.
2. Jsem doktor, musím se stěhovat do Anglie, auto musím rychle prodat
Pokud vás neodradí hned podezřele nízká cena a rozhodnete se kontaktovat prodejce, pak se k vám dostane následující pohádka (v jednotlivých případech může být lehce odlišná, ale základ je vždy stejný) – níže je přesný opis textu emailu z našeho příběhu:
Děkuji za odpověď. Samozřejmě jsem vlastníkem auta. Píšu o BMW Řada 3 320d XDRIVE LUXURY LINE , VIN kód automobilu je WBA3D51090F142970. Auto je stále na prodej a je přesně takové, jak ho můžete vidět na fotkách. Přikládám další fotky auta, funguje perfektně a vypadá přesně, jako vidíte na fotkách, bez jakýchkoliv mechanických problémů. Nikdy jsem neměl nehodu ani neboural.
Cena je 219 000 Kč, registrace byla učiněna v roce 01/2013 a auto má najeto 99 000 kilometrů. Auto má české poznávací značky a doklady. Pracoval jsem v České republice, kde jsem ho koupil, takže auto je přihlášené v České republice. Doufám, že rozumíte mé češtině. Omlouvám se, pokud tento text obsahuje pravopisné chyby. Byl přeložen z angličtiny. Raději mi odpovězte anglicky.
Předem děkuji za odpověď.
Přeji pěkný den!
Pokud výše uvedené pohádce dáte ještě šanci, pak se v dalším emailu dozvíte, že prodejce auta je doktor a pracoval v České republice, ale nyní již mu skončila pracovní smlouva a musí se stěhovat do Anglie.
Při emailové komunikaci nastanou další varovné signály:
- Špatná čeština – většinou je text přeložen pomocí webového překladače
- Nesmyslné webové stránky – v podpisu emailu bývá často odkaz na webové stránky „pana doktora“ – většinou jsou ovšem podezřelé, jednotlivé sekce buď nejdou prokliknout nebo jsou tam jen obecné nic neříkající texty a fotografie. V našem příběhu jsou dokonce v řečtině, což nedává vůbec smysl. Doktor pracoval v Čechách, nyní je v Anglii a webové stránky má v řečtině?
3. Bohužel nemám čas řešit prodej, ale vše zařídím na vlastní náklady
Pokud se rozhodnete i nadále dráždit vašeho strážného anděla, pak vám pan doktor napíše, že bohužel ke svému pracovnímu vytížení nemá čas, ale vše zařídí na vlastní náklady, auto vám pošle přes dopravní společnost a dá vám dokonce 5 dní na otestování a prohlídku v servisu. No to je pan doktor snů!!!
4. Samozřejmě vám dodám Cebia REPORT (zfalšovaný)
V našem příběhu je jedna odlišnost od běžného průběhu podvodu – potenciální kupec požádal pana doktora o prověření auta přes společnost Cebia a dodání Cebia REPORTU. Pan doktor ochotně slíbil a za několik hodin poslal Cebia REPORT. Zájemce o vozidlo již ovšem tušil, že něco není v pořádku a poslal dodaný Cebia REPORT na naši zákaznickou podporu k ověření. Samozřejmě jsme zjistili, že Cebia REPORT byl zfalšovaný a pochází ze zcela jiného auta, konkrétně VW Passat.
Ověření pravosti dokumentu Cebia REPORT
Pokud při koupi od prodejce dostanete Cebia REPORT, pak pravost dokladu je velmi jednoduché prověřit:
- QR kód – na každém Cebia REPORTU najdete vpravo nahoře QR kód a po načtení kódu vaším mobilním zařízením se zobrazí údaje o vozidle, na které byl REPORT vystaven.
- Webové stránky Cebia – www.cebia.cz – přímo na domovské stránce najdete odkaz Ověření osvědčení, tam najdete pole pro zadání čísla osvědčení – tj. unikátní kód, který je přidělen každému Cebia REPORTU
V případě, že vozidlo a VIN uvedené na dokladu neodpovídá zobrazenému vozidlu při ověření pravosti dokladu, pak se jedná o falzifikát a prodejce před vámi rozhodně chce něco zatajit!
5. Dobrý konec našeho příběhu
Náš příběh tady končí a šťastně, protože kupec díky naší informaci o falzifikátu REPORTU již s prodejcem dále nekomunikoval.
6. Smutné pokračování jiných příběhů
Pokud ovšem zájemce i přes všechny varovné signály dále s prodejcem komunikuje, pak pan doktor v emailu sdělí, že objedná přepravní společnost, nicméně pro zahájení procesu transportu potřebuje zaplatit určitou zálohu. Následuje zaslání čísla účtu a pokud ani tento moment zájemce o svou životní koupi vysněného auta neodradí, pak má příběh smutný konec. Kupec zaplatí zálohu a poté je konec komunikace a vysněné auto nikdy nedorazí…
Seznam těchto případů mapují webové stránky Sdružení Sova - https://www.sdruzeni-sova.cz/fiktivni-inzeraty
Při nákupu auta je třeba držet se několika zásad a jedna z nich zní:
Nikdy neposkytujte prodejci peníze, pokud jste auto ještě fyzicky neviděli a neměli možnost jeho fyzické kontroly. Všímejte si podezřelých detailů při komunikaci s prodejcem a žádejte vysvětlení, případně se snažte podezřelé informace od prodejce ověřit.