„V posledních měsících evidujeme v rámci kontroly odcizení stále více kradených aut, která k nám byla dovezena ze zahraničí. Nejčastěji jsou evidovaná jako odcizená v Kanadě, ale nacházíme auta hlášená jako kradená i v jiných zemích, například i v Nizozemí, Rumunsku či na Slovensku. Velice často se jedná o luxusní vozy jako je BMW, Audi a Mercedes-Benz. Většinou se navíc jedná o novější či středně stará vozidla. V uplynulých dnech jsme narazili například na 2 roky staré BMW řady 7,“ upozorňuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která letos pomáhá motoristům bojovat proti podvodům již 33. rokem. Prověřit si lze přes ní historii aut jak s českým, tak zahraničním původem.

Auta ze zahraničí jsou přitom na českém trhu velice populární. Letos tvoří téměř polovinu nabídky (48,62 %). Jedná se o vozidla dovezená do České republiky v letošním roce nebo v předešlých letech. Jen letos se k nám zatím dovezlo 95 856 ojetých osobních vozidel (leden až srpen včetně, zdroj SDA), což je sice o 10,2 % meziročně méně, ale pořád je to vysoké číslo ukazující na velký zájem českých kupujících o vozy se zahraničním původem.

Skončili bez auta. V zahraničí a se zavazadly

Auta ze zahraničí, a především z Německa, mají dlouhodobě mezi českými spotřebiteli lepší pověst než tuzemská. Ve skutečnosti ale častěji zakrývají podvody. Ať už se jedná o krádeže, havárie, stočené tachometry nebo uvádění falešné země původu. „Lidé, kteří se pro ně rozhodnou, by měli být opatrní a kupovat od seriózních prodejců,“ radí Martin Pajer ze společnosti Cebia. „Známe spousty případů, kdy rodina jela na dovolenou do zahraničí a na hranicích, nebo při běžné policejní kontrole, se zjistilo, že auto bylo kradené. Jak to vždy dopadlo? Auto bylo na místě zabavené a rodiny musely řešit náhradní dopravu na cestu zpátky do České republiky. Je to velice složitá situace, kterou nikdo nechce zažít,“ varuje dále Martin Pajer s tím, že kromě toho vždy přišly o plnou kupní cenu.

Cebia v rámci služby prověření historie vozidel kontroluje hlášení o odcizení v České republice, Slovensku, zemích EU, Nizozemí, Maďarsku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajině, Kanadě a Švédsku. Jedná se zejména o údaje od místní policie, případně o databáze pojišťoven či jiné soukromé databáze. Kromě toho si lze při prověření historie ojetých aut zkontrolovat, zda auto nemá stočený tachometr, zda bylo havarované a případně k jaké škodě došlo a jak auto vypadalo po nehodě, pro jakou zemi a v jakém roce bylo vyrobeno, zda není zatížené leasingem či spotřebitelským úvěrem, zda nebylo provozováno jako taxi, jak bylo v minulosti inzerované a k dispozici je i řada dalších informací. Výsledky prověření jsou k dispozici během několika minut po zadání VIN kódu vozu na www.cebia.cz. Prověřit si lze auto s českým i zahraničním původem.

 

Barbora Minksová

Head of Marketing and Communications
mobil: +420 720 964 770 
e-mail: b.minksova@cebia.cz