„Předělávání identifikátorů, jako je například ražba VIN *) na rámu vozidla, je častou praktikou u osobních, užitkových i nákladních automobilů. Podvodníci se takto snaží legalizovat a prodat odcizená auta. Pro ilustraci - naší důkladnou fyzickou prohlídkou neprojde 21 % kontrolovaných vozidel,“ říká Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. „V poslední době se však začínají množit i případy nelegálního předělávání strojů, která mají VIN. Zájemce o takový stroj získá 100% a garantovanou jistotu, že není nelegálně předělaný, jen pokud si ho před koupí nechá odborně fyzicky zkontrolovat,“ doplňuje Martin Pajer.

Společnost Cebia používá pro fyzické kontroly identifikátorů vozidel nejmodernější nedestruktivní technologie. Jednou z novinek, které se při této fyzické kontrole využívá, je Cebia MAGNET SET, jejíž pomocí lze odhalit nepříslušné sváry na karoserii vozidla. Padělaná vozidla mají totiž většinou změněné VIN kódy nebo jsou sestavovány z více kusů kradených nebo havarovaných vozidel. Důsledkem je, že mají více nebo méně odborně zamaskované svary tam, kde nemají být.

vin_stavebni_stroj (1)Na obrázku je vidět VIN stavebního stroje, které bylo vyříznuto a následně navařeno na stroj, který byl odcizen. Svary nebyly po zabroušení a přelakování viditelné. Po použití Cebia MAGNET SET jsou podpovrchové svary zřetelně vykresleny (viz šipky na fotografii).

*) VIN: Vehicle Identification Numer – identifikační číslo vozidla umístěné na vozidle výrobcem. 17místný kód, který jednoznačně a jedinečně identifikuje vozidlo.


Cebia, spol. s r.o., je již 20 let leader na trhu v prověřování původu a historie vozidel. Společnost tak dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Cebia nabízí vedle komplexní služby AUTOTRACER, která je dostupná on-line přes internetové stránky cz.cebia.com, řadu dalších služeb pro prověřování původu a originality vozidel.
Cebia je výhradním představitelem Systému OCIS (Open Car Information System) v ČR. Systém OCIS používají partneři Cebia po celém světě, jako nástroj pro výměnu dat o vozidlech. Cílem Systému OCIS je také pomocí značení autoskel snižovat počet odcizených vozidel, nalézat je a navracet je původním majitelům. Od roku 2009 je společnost Cebia držitelem certifikátu jakosti dle normy ISO 9001:2008.