Rychlá pomoc bývá při nehodě v noci zásadní. Jak ji v bezvědomí přivolat?
Pocit bezpečí v autě proměnil v posledních letech automobilový trh. Zájem o vozy SUV významně za roste a jejich podíl na trhu nových aut se za poslední tři roky zvýšil z 18,2 % na 31,2 %. Lidé chtějí více než dříve velké auto, které v případě nehody nabízí maximální šanci na přežití. Mít však pouze velké auto často nestačí. V případě nehody je totiž neméně důležité, aby se ke zraněným dostala včas záchranná služba.
V případě vážného zranění platí, že každá minuta může být pro záchranu života zraněného rozhodující. Největší problém s včasným přivoláním lékařské pomoci je v noci na silnicích bez veřejného osvětlení. Právě v noci je přitom podle dopravních statistik pravděpodobnost, že nehoda bude smrtelná, vyšší o téměř 40 % než za dne. Navíc i zhruba 60 % těch, pro které loni skončila havárie vozu fatálně na dálnici, přišlo o život v noci.
Prakticky jediným způsobem, jak si zajistit co nejrychlejší pomoc při nehodě, je přivolání pomoci prostřednictvím vašeho vozu. V případě, že váš vůz patří mezi drtivou většinu aut, která tuto funkci v sobě zabudovanou nemají, zajistí vám přivolání rychlé záchranné pomoci telematická satelitní jednotka. Lze ji nainstalovat do jakéhokoliv auta, a kromě automatického a okamžitého přivolání pomoci v případě nehody nabízí i další služby. Například si budete moci stisknutím tlačítka přivolat asistenční služby v případě poruchy vozu. Pokud vám někdo odcizí auto, satelitní jednotka vám pomůže ho lokalizovat. Můžete si přitom vybrat, zda chcete pasivní či aktivní hlídání vozu. V prvním případě to znamená, že se vozidlo začne hledat až po tom, co odcizení nahlásíte asistenční službě. Při aktivním hlídání budete v případě krádeže kontaktováni asistenční službou a vůz se začne vyhledávat neprodleně. Instalace satelitu může mít pro vás i další výhodu – u vybraných pojišťoven můžete získat slevu z pojistného ve výši až 25 %.
Více se o telematických satelitních jednotkách dočtete zde.