Co je to hybrid? 

Hybridní automobil kombinuje dva různé pohony - zpravidla spalovací motor a elektromotor. Teoreticky by tak hybrid měl kombinovat výhody vozu se spalovacím motorem a elektromobilem:

  • Nízké náklady na provoz.
  • Rychlá reakce na přidání plynu. 
  • Tichá jízda při jízdě pouze na elektřinu.
  • Velký dojezd při jízdě se spalovacím motorem.

Kombinace dvou různých pohonů však přináší i některé nevýhody:

  • Složitost pohonného ústrojí.
  • Vyšší váha oproti vozům pouze se spalovacím motorem.
  • Vyšší spotřeba paliva při prázdné baterii.
  • Nutnost dobíjení vozidla (u plug-in hybridů).

Jak hybrid funguje?

Hybridy dělíme do několika kategorií podle principu fungování jejich pohonu:

Hybrid (HEV)

Klasický hybrid je vybaven spalovacím motorem (obvykle benzínovým), který je doplněný většinou slabším elektromotorem. Baterie elektromotoru se dobíjí pouze jízdou, nelze ji nabíjet externě. Vozidlo kombinuje oba pohony podle stylu jízdy a stavu nabití baterie, přičemž je schopno i pouze elektrické jízdy, ovšem na velmi krátké vzdálenosti. 

Plug-in hybrid (PHEV)

Plug-in hybrid je oproti klasickému hybridu vybaven větší baterií, kterou je možné externě nabíjet. Výkon elektromotoru a kapacita baterie umožňují pouze elektrickou jízdu na delší vzdálenosti (většinou desítky kilometrů). 

Mild hybrid (MHEV)

Mild hybrid není schopen jízdy pouze na elektřinu. Vůz je vybaven pouze malou baterkou a slabým elektromotorem, který pomáhá spalovacímu motoru pouze při zrychlování či rozjíždění. Mild hybrid je uživatelsky nenáročný, dokáže však snížit spotřebu paliva i o několik procent.

Jaký typ hybridu vybrat?

Zásadní při výběru hybridu je rozpočet. Mild hybridní technologií je dnes vybavena velká část nových vozidel již v základní výbavě. Naopak velký příplatek vás bude kvůli velké baterii a složitému pohonnému ústrojí čekat při pořízení plug-in hybridu. Klasické hybridy jsou pak o něco levnější. 

Provozní náklady

Nejvíce paliva dokáže ušetřit plug-in hybrid, který zvládne čistě elektrickou jízdou urazit i několik desítek kilometrů. Zásadní je však jeho dobíjení. Pokud máte možnost nabíjení doma nebo v práci a jezdíte spíše kratší trasy, může pro vás být plug-in dobré řešení. 

Klasický a mild hybrid se pak hodí spíše pro takové řidiče, kteří jezdí dlouhé trasy a nemají možnost pravidelného nabíjení. 

Spolehlivost

Obecně lze říci, že hybridní systémy jsou v dnešní době již velmi spolehlivé. Ojeté hybridy ale mohou mít vlivem počtu najetých kilometrů sníženou kapacitu hybridní baterie. To může být problém u plug-in hybridů s velkými bateriemi, jejichž výměna je poměrně nákladná. Naopak ceny baterií u klasických a mild hybridů nejsou díky menší kapacitě nijak vysoké. 

Nejlepší hybridní auta 2024 - TOP 3

1. Toyota Corolla Hybrid (HEV)

Toyota_Corolla_Hybrid_Cebia

Automobilka Toyota je největším průkopníkem hybridů na světě, však svůj první hybridní model Prius představila již v roce 1997. Corolla Hybrid kombinuje čtyřválcový benzínový motor s elektromotorem, výkon je na kola přenášen pomocí automatické převodovky CVT. Celý hybridní systém je nenáročný na údržbu a obsluhu, auto nemusíte nabíjet (nejedná se o plug-in hybrid), i tak ale zvládá jezdit se spotřebou 4,5 až 4,7 litru benzinu na 100 km. Toyoty si navíc tradičně velmi dobře drží svou hodnotu. 

2. Toyota RAV4 Hybrid (HEV)

Toyota_RAV4_Hybrid_Cebia

Toyota RAV4 nabývá na velké popularitě a není se čemu divit. Toho robustní SUV je velmi spolehlivé, bezpečné a v případě hybridní varianty i příjemně úsporné rodinné auto. Stejně jako výše zmíněná Corolla se jedná o klasický hybrid, takže nabíjení nemusíte řešit. I tak dokáže jezdit se spotřebou do 7 litrů benzínu na 100 km. 

3. Suzuki Vitara Hybrid (MHEV)

Suzuki_Vitara_Hybrid_Cebia

Suzuki Vitara je samo osobě velmi povedené SUV, které navíc můžete mít i s mild hybridním pohonem kombinující čtyřválcový turbo motor a malý elektromotor. Výsledkem je příjemně svižné auto, které i s pohonem všech kol zvládne jezdit se spotřebou okolo 6 litrů benzínu na 100 kilometrů. Navíc potěší i nízká pořizovací cena.

Co kontrolovat při koupi ojetého hybridu?

1. Zkontrolujte historii vozidla - tím odhalíte, zda za sebou auto nemá vážné havárie, zda není odcizené, z jaké země pochází, zda nemá stočený tachometr a spoustu dalších důležitých informací. Kontrolu historie vozu v celé Evropě provedete online z pohodlí domova na webu Cebia.com

2. Zkontrolujte technický stav - domluvte se s prodejcem na prohlídce nejlépe v autorizovaném servisu, kde zkontrolují technický stav celého vozu včetně stavu hybridní baterie.

3. Zkontrolujte předchozí majitele - pokud vůz kupujete od soukromého majitele, je dobré prověřit, zda není prodávající zatížen exekucí. V takovém případě by vám totiž vůz mohl být v budoucnu zabaven exekutorem. Exekuce prověříte online na webu exekuce.cebia.cz

 

Slovenská verze článku: Hybrid & Plug-in hybrid - Ako fungujú a ktorý vybrať?