Vibrace volantu při jízdě nebo brždění. Co je způsobuje?
Trápí vás vibrace/klepání volantu při jízdě či brždění? Příčina může být drobnost, ale i nebezpečná závada.
Vibrace, bouchání nebo klepání volantu by vás mělo upozornit, že s vozem není něco v pořádku. Snažte se problém co nejdříve vyřešit, protože klepání volantu může značit i nebezpečné poškození brzd či podvozku.
Vibrující a klepající volant při jízdě
Nepříjemné vibrace či klepání volantu při jízdě většinou způsobuje jedna z následujících příčin:
- Špatně vyvážená kola - kola by se měla vyvažovat při každém přezutí pneumatik (tedy na jaře a na podzim). I nepatrná odchylka v jejich vyvážení může způsobit nejpříjemné klepání volantu především ve vyšších rychlostech. Řešení problému je snadné - stačí rychlá návštěva pneuservisu, kde kola vyváží.
- Mechanické poškození pneumatiky nebo disku - stejný efekt jako špatně vyvážené kolo má i poškozený disk nebo pneumatika. K tomu může snadno dojít projetím výmolu. Opět je potřebná návštěva pneuservisu, kde určí rozsah poškození a doporučí řešení.
- Poškozený podvozek - na vině může být také poškození některých podvozkových dílů (tlumičů či silentbloků). Řešením je návštěva autoservisu a výměna opotřebovaných dílů.
Vibrující a klepající volant při brždění
Pokud volant klepe, cuká nebo vibruje pouze při brzdění, s největší pravděpodobností se jedná o závadu brzd. Konkrétně pak o dosluhující brzdové kotouče, které je potřeba co nejdříve vyměnit. Brzdové kotouče musí mít pro správný chod zcela rovný povrch. Při jejich velkém opotřebení se mohou začít vlnit či jinak deformovat, což zapříčiní ono nepříjemné klepání volantu.
Pokud brždění doprovází i nepříjemné pískání, tak budou zřejmě na konci životnosti i brzdové destičky. V obou případech je dobré co nejdříve navštívit autoservis.
Kupujete ojetý vůz? Důkladně si jej prověřte
Pokud se klepání/vibrace volantu projeví při zkušební jízdě, měl by prodejce před prodejem vozu problém vyřešit. Dobré je vůz otestovat i ve vyšších rychlostech, klepání se totiž nemusí při nízké rychlosti projevit.
Při koupi ojetiny je zásadní také prověření její historie. Vozidlo lze snadno prověřit on-line, nejlépe v největší databázi záznamů ojetých vozidel spravované společností Cebia na adrese Cebia.com.
On-line kontrola historie vozu zahrnuje:
- Historii najetých kilometrů
- Předchozí poškození vozidla
- Původ vozidla
- Servisní historii
- Předchozí inzerci vozidla
- a mnoho dalšího
Prověřením historie vozu se můžete vyhnout koupě vozu se stočeným tachometrem či po těžké havárii, kterých je na českém trhu velké množství.
Máte dotaz k tomuto článku? Napište nám na clanky@cebia.cz a rádi vám poradíme.
Telefonní spojení prosím využijte pouze v případě, že se dotaz přímo týká některé ze služeb Cebia.