Co je to imobilizér?

Imobilizér je bezpečnostní systém vozidla, který zabraňuje neautorizovanému startu motoru. Jeho cílem je zabránit krádeži vozidla v případě, že je pro nastartování použit nesprávný klíč. 

Jak imobilizér funguje? 

Imobilizér je aktivován při každém startování vozidla. Když otočíte klíčkem nebo zmáčknete startovací tlačítko, imobilizér zkontroluje, zda je pro startování použit správný klíč. Až po ověření, že je klíč pravý, odblokuje zapalování nebo přívod paliva a umožní tak start.

Existuje několik základních metod ověření pravosti klíče:

  1. Čip v klíči (transpondér): V klíči je integrován čip, který komunikuje s řídící jednotkou imobilizéru ve vozidle. Čip má unikátní kód, podle kterého jej řídící jednotka rozpozná. 
  2. Bezdrátové zapalování (keyless/kessy): Pokud pro nastartování není potřeba zasunutí klíče do zapalování, probíhá ověření pravosti klíče bezdrátově. Pro nastartování vozidla je nutné mít klíč dostatečně blízko volantu, pod kterým je anténa systému obvykle ukryta. 
  3. Samostatný čip: Pokud vozidlo není imobilizérem vybaveno z výroby a systémem bylo vybaveno později, obvykle není čip součástí klíče, ale je ve formě přívěsku na klíče. Ten je potřeba před nastartováním přiložit na palubní desku v místě, kde byla instalována řídící jednotka. 

Blokace startování při nesprávném klíči

Pokud je pro startování použit nesprávný klíč, imobilizér zamezí nastartování vozidla, některým ze způsobů níže (nebo jejich kombinací): 

  • Blokace zapalování - imobilizér rozpojí zapalování. Je možné roztočit startér, ale motor nenastartuje. 
  • Blokace palivového čerpadla - imobilizér vypne palivové čerpadlo. Je možné roztočit startér, ale motor nenastartuje.
  • Blokace vstřikování - stejný efekt jako u blokace palivového čerpadla.
  • Blokace startéru - imobilizér zablokuje samotný startér, který se ani neroztočí.
  • Blokace baterie (eletromobil) - imobilizér zablokuje aktivaci hlavního bateriového systému, což znemožní dodávku elektrické energie do motoru.
  • Blokace řídicí jednotky elektromotoru (elektromobil) - imobilizér zablokuje zasílání příkazů z pedálu akcelerace do elektromotoru.

Některá vozidla signalizují nemožnost startu kvůli zablokování imobilizéru pomocí kontrolky na palubní desce, některé řidiče o činnosti systému neinformují vůbec. 

Výhody vs nevýhody 

✅ Výhody imobilizéru

  • Výrazně snižuje riziko krádeže vozidla.
  • Bez profesionálního vybavení je těžké systém obejít.

❌ Nevýhody imobilizéru

  • Zloděj vlastnící profesionální vybavení imobilizér dokáže obejít. 
  • Při závadě systému se auto stává nepojízdným.

Závady imobilizéru

Závada imobilizéru může být velmi nepříjemná, protože zpravidla dojde k zablokování startování a s vozidlem nemůžete odjet. Jaké závady jsou nejčastější? 

  • Poškození čipu: Pokud dojde k poškození čipu v klíčku, imobilizér jej nedokáže správně identifikovat a zablokuje startování. Řešení: Vyzkoušejte jiný klíček od vozidla. 
  • Vybitá baterie: U některých klíčů pro bezdrátové startování (keyless/kessy) je potřeba, aby byl pro správný chod dostatečně nabitý. Při vybité baterii nemusí imobilizér klíč dostatečně správně identifikovat a zablokuje startování. Řešení: Vyměňte baterii v klíči.
  • Softwarová chyba: K závadě imobilizéru může dojít i kvůli chybě systému. Pak pomůže systém vyresetovat. Řešení: Někdy postačí auto opětovně zamknout, pár minut počkat a pak jej opět odemknout. U některých vozidel je nutné pro restart navštívit autoservis. 

Kupujete ojeté vozidlo? Prověřte si jeho historii! 

Kontrolu historie jakéhokoliv automobilu provedete jednoduše v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com.
Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned můžete zkontrolovat řadu informací: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co to je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, jenž je rodné číslo každého vyrobeného vozu. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motocykly, užitková vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Slovenská verze článku: Imobilizér: Ako funguje? Aké sú jeho závady?
Rumunská verze článku: Imobilizator: Cum funcționează? Ce defecte poate avea?
Něměcká verze článku: Wegfahrsperre: Wie funktioniert sie? Welche Defekte kann sie haben?