Kontrolky v autě jsou základní způsob, jak automobil informuje řidiče o svém stavu, potřebách či závadách. Je tedy velmi důležité znát alespoň ty nejdůležitější a mít v autě po ruce manuál k obsluze, kde jsou všechny detailně vysvětleny pro konkrétní model. 

Důležitá je barva kontrolky

Kontrolky v autě mohou mít tři barvy. Pro jednoduchost jsou zvoleny barvy semaforu, kdy červená značí "Stop!", oranžová "Pozor" a zelená "Jeďte". 

Červená kontrolka = Stůj!

Červená kontrolka značí buď vážnou závadu nebo jinou překážku znemožňující jízdu (typicky zatažená ruční brzda). Pokud červená kontrolka svítí, neměli byste pokračovat v jízdě než závadu odstraníte. 

Oranžová kontrolka = Pozor!

Oranžová (případně žlutá) kontrolka značí varování, že s vozem nemusí být něco v pořádku, ale je možné pokračovat v jízdě. Nemusí však vždy znamenat závadu - indikuje např. aktivaci systému ABS při prudším brždění. 

Zelená kontrolka = Vše v pořádku

Zelená kontrolka má čistě informační charakter a většinou značí aktivaci některé z funkcí automobilu. Nejčastěji třeba zapnutá světla a nebo aktivaci systému STOP - START.

 

Kontrolky brzd

Nízký tlak brzdové kapaliny

Brzdy

Červená kontrolka brzd znamená vážnou závadu brzdového systému bránící v další jízdě. Nejčastěji se jedná o nedostatek brzdové kapaliny. Stejná kontrolka obsahující místo vykřičníku písmeno "P" pak znamená zataženou ruční brzdu.

Opotřebení brzdových destiček

Brzdové obložení

Oranžová kontrolka brzd bez textu značí opotřebení brzdových destiček. Senzor umístěný v destičkách zachytil snížení jejich tloušťky. Můžete pokračovat v jízdě, ale v dohledné době byste měli navštívit autoservis a destičky vyměnit. 

Závada systému ABS

ABS

Oranžová kontrolka s textem "ABS" značí závadu systému ABS (systém bránící zablokování kol při prudkém brždění). Další jízda je možná, ale co nejdříve navštivte autoservis a nechte brzdy zkontrolovat. Probliknutí kontrolky při prudkém brzdění neznačí závadu, ale pouhou aktivaci systému. 

Kontrolky motoru 

Přehřátí chladící kapaliny

Přehřátý motor

Červená kontrolka chladící kapaliny indikuje přehřátí motoru. Auto co nejdříve zastavte a vypněte motor. Příčinou je nejčastěji nedostatek chladící kapaliny. Tu můžete po důkladném vychladnutí motoru (horká chladící kapalina vás může vážně popálit!) zkontrolovat a případně dolít. Pokud kontrolka svítí i při správné hladině kapaliny, tak musíte s vozem co nejdříve do autoservisu. 

Závada dobíjení

Dobíjení

Červená kontrolka autobaterie značí nefunkční dobíjení - nejčastěji kvůli rozbitému alternátoru. Vůz si v tu chvíli nedokáže vyrábět elektrický proud a je napájen pouze z baterie. Pokud kontrolka svítí samostatně je možné s autem dojet do nejbližšího autoservisu (musíte doufat, že to baterka zvládne). Pokud však svítí zároveň i červená kontrolka chladící kapaliny nebo oleje, tak s vozem nikam nejezděte! 

Nízký tlak motorového oleje

Olej

Červená kontrolka oleje značí nedostatečný tlak motorového oleje pro bezpečný běh motoru. S vozem co nejrychleji zastavte a vypněte motor, další jízdou byste mohli motor nenávratně poškodit. Po zastavení chvíli vyčkejte, změřte hladinu oleje a případně dolejte na maximum. Pokud kontrolka svítí i se správnou hladinou oleje, nejspíše selhalo olejové čerpadlo či olej z motoru uniká. V takovém případě je vůz nutné odtáhnout do autoservisu. 

Nízká hladina motorového oleje

Olej oranžový

Oranžová kontrolka oleje znamená nízkou hladinu motorového oleje. Můžete pokračovat v jízdě, ale co nejdříve zkontrolujte hladinu oleje a případně jej dolejte. Při výběru motorového oleje dodržujte specifikaci oleje doporučenou výrobcem vozidla. 

Nesprávné spalování 

Motor

Oranžová kontrolka motoru značí nesprávné spalování paliva. Příčin může být celá řada - od vadné lambda sondy až po vstřikovače či EGR ventil. Někdy může kontrolku doprovázet i přepnutí motoru do nouzového režimu. Můžete pokračovat v jízdě, ale co nejdříve navštivte autoservis, kde závadu odhalí. 

Závada žhavení motoru

havení

Oranžová kontrolka žhavení svítící nebo blikající při jízdě znamená závadu žhavení naftového motoru. Můžete pokračovat v jízdě, ale jelikož může kontrolka znamenat celou řadu problémů je dobré co nejdříve navštívit autoservis. 

Zanesení filtru pevných částic

DPF

Oranžová kontrolka DPF značí zanesení filtru pevných částic sazemi. Pokud jezdíte pouze krátké trasy, tak je dobré vzít auto na delší výlet po okresce či dálnici, kde se může filtr jízdou vypálit. Pokud ani delší jízda ve vyšší rychlosti nepomůže, je zřejmě filtr zanesen natolik, že je potřeba jeho výměna nebo důkladné vyčištění v autoservisu. 

Ostatní kontrolky 

Závada systému ESP 

ESP

Oranžová kontrolka ESP značí závadu elektronického stabilizačního systému. Můžete pokračovat v jízdě, ale měli byste vůz nechat prohlédnout v autoservisu. Pouhé probliknutí při prudším zatočení nebo zatočení na sněhu pak neznačí závadu, ale jen upozorňuje na zásah systému proti hrozícímu smyku. 

Nízký tlak v pneumatikách

Tlak pneumatik

Oranžová kontrolka tlaku v pneumatikách znamená buď závadu některého z senzorů anebo pokles tlaku v jedné z pneumatik. Co nejdříve zastavte a zkontrolujte tlaky pneumatik. Pokud jsou v pořádku může se jednat o vadný senzor a nebo pouhou chybu systému. Rozsvítí-li se kontrolka i po opětovném startu motoru, pak bude nejspíše na vině právě senzor. 

Vše o kontrolkách vozů Škoda naleznete v samostatném článku.

Vše o kontrolkách vozů Volkswagen naleznete v samostatném článku. 

Kupujete ojetý vůz? Kromě kontrolek zkontrolujte i jeho historii!

Kontrolu ojetého vozu provedete jednoduše online v největší evropské databázi záznamů o ojetých vozech na webu Cebia.com. Stačí znát jeho VIN kód.
U jakéhokoliv vozidla lze prověřit:

Cebia umí prověřit nejen automobily, ale i motocykly, čtyřkolky, přívěsy, vozíky, karavany, autobusy či nákladní vozidla

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní výrobní kód každého vozidla.

Najdete jej na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je u každého vozidla rozdílné, vždy jej ale spolehlivě naleznete v dokladech vozu (velký TP a malý TP) nebo v dokumentech k pojištění vozidla

Slovenská verze článku: Kontrolky v aute - prehľad