Výměna oleje je jedním z nejdůležitějších servisních úkonů v rámci údržby benzinových, naftových a všech dalších čtyřdobých motorů. Motorový olej zajišťuje mazání extrémně namáhaných součástí motoru a zároveň v motoru zachycuje nečistoty. Bez dostatečného množství oleje se motor zadře a vozidlo se stává nepojízdným. 

Jak často měnit motorový olej? 

Interval výměny motorového oleje je zpravidla stanoven výrobcem vozidla a naleznete jej v návodu k obsluze, nebo v servisní knížce

Obecně se doporučuje motorový olej měnit každých 15 000 km nebo jednou ročně podle toho, co nastane dříve. Tímto pravidlem je dobré se řídit i v případě, že výrobce předepisuje interval delší. 

Kratší interval výměny

Interval výměny oleje je vhodné zkrátit na 7 500 km, pokud je vozidlo využíváno:

  • pouze pro jízdu na krátké trasy,
  • jako zásahové vozidlo (rychlá jízda s nezahřátým motorem),
  • pro jízdu v terénu za použití redukční převodovky,
  • pro vlečení těžkých přívěsů,
  • pro sportovní jízdu. 

Kolik stojí výměna oleje? 

Nutno podotknout, že společně s motorovým olejem se vždy mění i olejový filtr a výpustní šroub olejové vany. Cena výměny v autoservisu se v závislosti na typu vozidla a motoru pohybuje cca od 1 500 Kč do 7 000 Kč

Naštěstí není výměna motorového oleje příliš náročná a je možné ji provést i svépomocí (samozřejmě pouze v případě, že už vozidlo není v záruce). Tím lze snadno ušetřit stovky i tisíce korun. 

Zanedbaná výměna oleje může vyjít draho

Bohužel je poměrně běžné, že majitelé vozidel výměnu oleje zanedbávají a interval překračují. Olej v motoru postupně degraduje, ztrácí své mazací účinky a znečišťuje se. Dlouhodobý provoz motoru s takovým olejem může mít za následek:

  • Snížení životnosti motoru v důsledku nadměrného opotřebení jeho pohyblivých součástí. 
  • Poškození turbodmychadla v důsledku nečistot v oleji. 
  • Závady motoru z důvodu ucpání olejových kanálků znečištěným olejem.

Proto je důležité intervaly výměny důsledně dodržovat a např. při koupi ojetého vozidla i zkontrolovat v servisní knize. 

Při koupi ojetého auta kontrolujte nejen výměny oleje

U ojetého auta je potřeba kontrolovat mnohem více než jen dodržování servisních intervalů. Je důležité ověřit, že vozidlo není po závažné havárii, není odcizené, nebo mu někdo úmyslně nestočil tachometr.

Kontrolu historie vozidla naštěstí provedete jednoduše v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com.
Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned můžete zkontrolovat řadu informací: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co to je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, jenž je rodné číslo každého vyrobeného vozu. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motocykly, užitková vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP).

Jak zkontrolovat hladinu oleje? 

Hladinu motorového oleje je dobré kontrolovat pravidelně, neboť olej může provozem postupně ubývat. U některých automobilů (např. BMW) se hladina oleje kontroluje prostřednictvím palubního počítače, běžnější je ale měrka přímo v motoru.

Kontrola hladiny motoroveho oleje v aute _ Cebia.cz

Pro zjištění hladiny oleje postupujte tímto způsobem:

  • Olej kontrolujte ideálně po jízdě, aby byl zahřátý na provozní teplotu.
  • Zaparkujte na rovině a vypněte motor.
  • Vyčkejte 10 minut, aby olej stačil stéci ze stěn motoru do olejové vany. 
  • Vytáhněte měrku oleje a hadrem ji setřete.
  • Měrku zcela zasuňte do motoru a znovu ji vytáhněte.
  • Na konci měrky naleznete dvě rysky (obvykle jsou na zploštělé části měrky) - spodní ryska označuje minimální množství oleje, vrchní naopak maximální množství. Hladina oleje by se měla vždy pohybovat mězi těmito ryskami.
  • Po měření nezapomeňte měrku zasunout zpátky do motoru.

Na příliš nízkou hladinu oleje vás vozidlo upozorní rozsvícená kontrolka oleje na palubní desce. 

Slovenská verze článku: Výmena oleja v aute