V roce 2019 se do České republiky dovezlo 177 261 ojetých osobních aut. Velká část z nich pochází z Německa nebo to o nich prodejci alespoň tvrdí. O tom ale později. 

Výhody ojetého auta z Německa

V Německu je obecně vyšší životní úroveň, tudíž si Němci ve větší míře kupují nová auta a těch ojetých se častěji zbavují. Zároveň mají pověst pedantů na pořádek a předpokládá se, že se o auta řádně starají a kvalitně servisují. Navíc německá silniční a dálniční síť je jedna z nejlepších na světě a podvozky aut tam trpí mnohem méně než třeba u nás. 

Tyto výhody však samozřejmě neplatí u každého ojetého auta z Německa. I Německo má přímořské a horské regiony, kde auta požírá sůl. I v Německu jsou necitliví majitelé, kteří kašlou na pravidelný servis nebo šetrné zacházení. I v Německu jsou podvodníci stáčející tachometry

Podvody s ojetinami z Německa

Vzhledem k extrémní oblíbenosti německých ojetin jsou tyto vozy oblíbeným terčem podvodníků u nás i v zahraničí. S čím se můžete setkat?

  • Falšování původu
    Jedná se o rozšířený trik, jak podvodníci zvyšují cenu ojetiny. Levně koupí auto třeba v Polsku, cestou domů si udělají zastávku v Německu, kde ho na pár dní zaregistrují, a až poté dovezou do ČR. Na českém úřadu pak předloží jako originální doklad ten německý a auto je úřadem zaregistrováno jako dovezené z Německa. 
     
  • Zatajení vážných havárií
    Velmi zajímavé peníze lze vydělat na vozech po těžkých autonehodách - v Německu se jich nabízí velké množství. Český vykuk takové auto za zlomek původní ceny koupí a v ČR levně (a často nekvalitně) opraví. Pak jej nabízí zájemcům, kterým často poškození zatají. Špatně opravený vůz po těžké havárii nesplňuje bezpečnostní normy a při další nehodě nemusí posádku dostatečně ochránit. Výjimkou bohužel nejsou ani drahé zánovní vozy po totálních haváriích.
     
  • Stáčení tachometru
    Přístroj na stočení tachometru stojí tisíce korun, podvodníkům však umí vydělat desetitisíce. Vozu koupenému v Německu podvodník jednoduše stočí tachometr ještě před jeho registrací v ČR. Budoucí majitel za vůz jednak zaplatí mnohem více peněz, jednak ho čekají vyšší výdaje za servis a údržbu. 
     
  • Padělání servisních knížek
    Každý chce ojetinu s jasnou servisní historií. Podvodníci to moc dobře vědí a servisky falšují. Jednoduše si koupí čistou servisní knížku a nechají vyrobit pár razítek existujících německých servisů. Pak stačí doplnit servisní záznamy dle libosti a serviska je na světě! 

Jak se nenechat napálit? 

1. Zkontrolujte originální doklady

Abyste zjistili, zda vozidlo skutečně pochází z Německa, vždy po prodejci požadujte originální doklady. V zahraničním technickém průkazu lze dohledat, kdy byl vůz v Německu poprvé zaregistrován - datum 1. registrace by mělo odpovídat stáří vozidla. 

2. Prověřte si historii auta na Cebia.com

Po prodejci požadujte VIN kód vozidla. Díky němu můžete on-line dohledat historii auta včetně záznamů tachometru nebo předchozích poškození. Historii vozu prověříte na webu Cebia.com

3. Ověřte si pravost záznamů v servisní knížce

Padělanou servisní knížku lze poměrně snadno odhalit ověřením záznamů přímo v autoservise, který je v knížce uveden. Do autoservisu zavolejte a zeptejte se, zda v něm byl vůz skutečně servisován.

4. Zkontrolujte technický stav vozidla

Ještě před koupí nechte auto zkontrolovat v nezávislém autoservisu nebo šikovným mechanikem. 

Jaké auto vybrat?

To je asi nejtěžší otázka - každý motorista čeká od auta něco jiného. Někdo hledí hlavně na vzhled a výbavu, jiní na výkon či chování v zatáčkách a někdo na bezpečnost. 

Základním pojítkem je ale cena vozidla. Jaká nejlepší auta do 100 000 Kč si můžete v každé kategorii (od městského mini až po čtyřkolky) jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Slovenská verze článku: Ojazdené autá z Nemecka