Přepis auta - přepis vozidla na jiného majitele
Jednoduchý a aktuální návod, jak postupovat při přepisu auta. Od sepsání plné moci až po návštěvu úřadu či úhradu správních poplatků či ekologické daně.
V současné době již není nutné pro přepis vozidla navštívit konkrétní úřad, ale můžete navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, kde na odboru dopravy provedete přepis vozidla, resp. změnu vlastníka v registru motorových vozidel. Odhlášení a přihlášení ojetého vozidla se dnes již provádí jako jeden úkon, takže vše musí proběhnout při jedné návštěvě úřadu, kde jsou buď přítomni původní i nový vlastník vozidla nebo jen jeden z nich s ověřenou plnou mocí od druhého.
Mapa úřadů obcí s rozšířenou působností
Lhůta pro přepis
Nový majitel je dle zákona povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu, tzn. 10 dní od podpisu kupní smlouvy, nebo pokud kupní smlouva nebyla sepsána, tak od úhrady ceny vozidla. V případě, že nabydete vozidlo v rámci dědického řízení, pak do 10 dní nabytí právní moci rozhodnutí soudu v dědickém řízení.
Co je potřeba na přepis auta?
- občanské průkazy původního i nového vlastníka (pokud přepis provádí jen jeden z nich, pak místo občanského průkazu plná moc s úředně ověřeným podpisem - vzor ke stažení;
- velký technický průkaz;
- osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz);
- platná zelená karta (povinné ručení již musí být sjednáno na nového vlastníka);
- doklad o nabytí vozidla – kupní nebo leasingová smlouva, faktura, rozhodnutí o dědictví apod. Vzor kupní smlouvy ke stažení;
- u podnikatelů živnostenský list nebo koncesní listina, u firem/právnických osob notářsky ověřený výpis z obchodního rejstříku;
- potvrzení o úhradě správního poplatku, u některých vozidel pak i o úhradě ekologické daně – správní poplatek i ekologickou daň uhradíte přímo na úřadě při přepisu auta;
- žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla - formulář ke stažení
Od 1. 3. 2023 již pro přepis nemusíte mít papírový protokol o evidenční kontrole. Úředník si jej sám dohledá v systému evidenčních kontrol. Povinnost absolvovat evidenční kontrolu samozřejmě zůstává. Evidenční kontrolu není nutné absolvovat, pokud vůz prodělal technickou kontrolu v posledních 12 měsících.
Evidenční kontrola
Evidenční kontrola vozidla je kontrola prováděná na stanicích technické kontroly (zobrazit mapu STK), jejímž úkolem je porovnat údaje v technickém průkazu s realitou, tedy ověřit, zda skutečný stav vozidla souhlasí s tím, co je v technickém průkazu zapsáno. Evidenční kontrola se zaměřuje mimo jiné na:
- VIN (identifikační číslo vozidla),
- barvu karoserie,
- typ motoru,
- počet míst k sezení,
- rozměry pneumatik a ráfků,
- výrobní štítky s údaji,
- zápis tažného zařízení.
Výsledkem úspěšné evidenční kontroly je protokol o evidenční kontrole, který má platnost 12 měsíců. Pro přepis vozidla není nutné kontrolu absolvovat, pokud vůz v období posledních 12 měsíců prodělal technickou kontrolu.
Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla
Pro přepis vozidla je nutné předložit vyplněnou žádost a vždy je lépe připravit si ji předem – celý proces převodu tím urychlíte.
Formulář žádosti o změnu vlastníka ke stažení
Plná moc
Pokud se při prodeji/nákupu auta dohodnete, že převod auta provede pouze jedna ze smluvních stran (tedy buď prodávající, nebo kupující), pak je nutné vystavit plnou moc. Dohodněte se, jakým způsobem si předáte informaci, že k převodu skutečně došlo – např. zaslání kopie velkého technického průkazu po provedení převodu.
Formulář plné moci pro přepis auta ke stažení
Správní poplatek a ekologická daň
Správní poplatek za přepis osobního auta je ve výši 800 Kč. Pro ostatní vozidla se v podstatě odvíjí od počtu kol. Čím více kol, tím vyšší správní poplatek.
Kdo platí přepis auta?
Zákon neukládá, zda má správní poplatek za přepis auta uhradit prodávající nebo kupující. Tudíž záleží na dohodě obou stran. Někteří prodejci nabízejí přepis vozidla zdarma (rozumějte v ceně vozidla).
Pokud jste v pozici prodávajícího, nespoléhejte se, že kupující přepis vozidla zařídí sám a raději s ním osobně vozidlo přepište.
Před koupí nezapomeňte vůz prověřit na Cebia.com
Kontrolu jakéhokoliv vozu na základě VIN kódu můžete provést jednoduše v největší databázi záznamů o ojetých vozidlech na stránkách Cebia.com. Kromě osobních vozů a motorek lze prověřit nákladní vozidla, karavany, přívěsy, autobusy, mopedy či čtyřkolky.
- Ověření pravosti VIN
- Kontrolu tachometru
- Kontrolu poškození (v 32 zemích včetně Německa, Francie apod.)
- Kontrolu odcizení
- Historii STK a emisních kontrol (včetně protokolů a nalezených vad)
- Servisní historii
- Historii inzerce
- + mnoho dalšího
Prověřit lze i prodávajícího
Při koupi auta je důležité zjistit, zda není na prodávajícího uvalena jedna či více exekucí. Pokud byste od takové osoby vozidlo zakoupili, mohl by vás brzy navštívit exekutor a auto vám bez náhrady zabavit (i přes platnou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu).
Nejjednodušeji provedetu kontrolu exekucí na webu exekuce.cebia.cz, který umožňuje náhled do Centrální evidence exekucí vedené Exekutorskou komorou ČR. Vyhledávat osoby v evidenci lze podle rodného čísla, IČO nebo jména a data narození.
Máte dotaz k tomuto článku? Napište nám na clanky@cebia.cz a rádi vám poradíme.
Telefonní spojení prosím využijte pouze v případě, že se dotaz přímo týká některé ze služeb Cebia.