Pozor na zaplavená auta, s jarem mohou připlout ze zahraničí
S jarním táním a s jarními dešti mohou - jako v posledních letech již tradičně - přicházet také záplavy a povodně. Mezi záplavami postižené majetky patří často auta, která jsou pak zajímavým artiklem pro garážové opravce.
Evropa byla naposledy postižena velkými povodněmi v létě roku 2021. Tehdy bylo velké území zasaženo především v Německu a zasaženy byly také další země – Belgie, Nizozemí, Rakousko, Švýcarsko a Lucembursko. Jednalo se tedy hlavně o země, které jsou velmi oblíbené individuálními dovozci aut. Tehdy jsme v naší online službě zaznamenali zvýšený počet prověření zaplavených aut z těchto zemí a na tato auta jsme prostřednictvím našich článků a sociálních sítí upozorňovali.
Nyní se opět blíží období, kdy bude hrozba záplav narůstat. Aktuálně bojuje se záplavami v některých regionech Turecko. Říkáte si, že z takto dalekých zemí se auta nevozí? Omyl! Podle našich statistik není až tak výjimečné, aby se auta z východních zemí či dokonce z Afriky objevily v ČR. Ono je totiž zisk z kšeftování s ojetinami pro různé skupiny chytrolínů natolik vysoký, že se jim vyplatí auto dovézt z daleké země do Německa a tam mu krátkodobým přihlášením vytvořit „německý původ“. To, že auto pochází z tureckých záplav, se už nový majitel nemusí vůbec dozvědět.
Jak vidíte, tak je dobré dávat si pozor nejen při velkých záplavách, o kterých se v médiích píše. Zaplavená auta totiž mohou pocházet i z malých regionálních záplav nebo ze zemí, které běžně nejsou zdrojem dovozových aut pro český trh.
A proč jsou zaplavená auta takový problém? Auta nejsou většinou viditelně poškozena na karoserii, často se dají poměrně dobře vyčistit a vysušit. A to je ten hlavní problém, že na první pohled mohou tato auta vypadat jako velmi dobrá koupě. Ovšem pokud kalná voda zatekla do nepřístupných míst s elektroinstalací, do katalyzátorů nebo filtrů DPF, případně do elektronických jednotek, pak je velmi těžké a někdy i nemožné následky, které voda v těchto částech zanechá, opravit.
Navíc závady spojené se záplavou auta se mohou začít projevovat až několik měsíců od jeho vyčištění a zprovoznění, v tom je tento typ poškození ještě záludnější.
Co dělat, abyste se vyhnuli koupi zaplavaného auta?
V prvé řadě si auto prověřte v naší službě AUTOTRACER na www.cebia.com . Pokud auto bylo pojištěné, pak se pojistná událost zaplavení auta s velkou pravděpodobností objeví v našem výpisu. Pokud se objeví, raději vám doporučujeme auto vyřadit z výběru.
Při případné prohlídce auta se zaměřte na stopy po blátu v interiéru, hlavně pod čalouněním a koberci. Varováním může být také zatuchlý zápach v interiéru či snaha zamaskovat zápach vůní do auta. Hledejte korozi na sedačkách, všimněte si nefunkčních elektrických částí nebo nepravidelného chodu motoru.
A pokud po technické stránce autům moc neholdujete, pak je pro vás nejjednodušší vzít sebou na prohlídku odborníka. Za poplatek vám prohlédnou vše co je potřeba a na internetu jich najdete již dost i s hodnocením od zákazníků. Věřte nám, vyplatí se to.
Společnost Cebia dlouhodobě pomáhá motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel. Pro motoristy nabízí především komplexní online službu AUTOTRACER, která umožňuje rychlé prověření historie ojetých aut. Kromě online prověření nabízí dále řadu dalších služeb pro prověřování původu, originality a identifikaci vozidel. Informace o našich službách naleznete na www.cebia.cz.
Máte dotazy k naší službě AUTOTRACER? Napište nám na cebia@cebia.cz.