Co je klínový řemen?

Jak vyplívá už z názvu, klínový řemen má tvar klínu, kdy je na vnitřní užší straně opatřen drážkami, které řemen pevně fixují k hřídelím a kladkám. Klínový řemen u vozidel s benzínovým nebo naftovým motorem nejčastěji pohání pomocné agregáty motoru:

  • Alternátor
  • Kompresor klimatizace
  • Čerpadlo posilovače řízení
  • Vodní čerpadlo chlazení

Co se stane, když praskne klínový řemen?

Pokud vám klínový řemen praskne, určitě nepokračujte v jízdě a ani se nepokoušejte motor startovat. Zbytky řemene se totiž stále nachází v motorovém prostoru a nastartováním motoru mohou nadělat ještě větší škodu. 

Prasknutý klínový řemen se projeví velmi rychle:

  • Na palubní desce se rozsvítí kontrolka dobíjení, protože řemen přestane pohánět alternátor, který dobíjí autobaterii.
  • Přestane fungovat klimatizace, protože řemen přestane pohánět její kompresor. 
  • Přestane fungovat posilovač řízení (pokud je hydraulický).
  • Začne se přehřívat motor (u některých vozidel).

V jízdě rozhodně nepokračujte!

Jízdou s prasknutým klínovým řemenem můžete v krajním případě motor zcela zničit. U některých vozidel totiž řemen pohání i vodní čerpadlo chlazení motoru, které zabraňuje přehřívání. Pokud se čerpadlo zastaví, motor se může přehřát a tím zcela zničit. 

S vysokou pravděpodobností by vám ale dříve "došla šťáva" kvůli nefunkčnímu dobíjení baterie. V takovém případě by se auto stalo velmi nebezpečným pro vás i okolní řidiče - zastavil by se motor, přestal by fungovat posilovač brzd, zhasnula by se světla a nefungovaly by ani žádné další elektronické systémy. 

S prasknutým klínovým řemenem tak rozhodně nikam nejezděte. Správným řešením je odtah vozu do servisu, nebo výměna řemene přímo na místě, pokud je to u vozidla možné. 

Proč píská klínový řemen?

Pískání klínového řemene značí jeho povolení nebo opotřebení. Rozhodně jej tedy neignorujte a co nejrychleji navštivte autoservis. Oprava nebývá ani v jednom z případů drahá a ušetří vám spoustu nervů.

Kdy měnit klínový řemen? 

Klínový řemen má průměrnou životnost 20 000 až 30 000 ujetých kilometrů. Po této porci se doporučuje minimálně jeho kontrola, ideálně rovnou výměna za nový

Není od věci vozit náhradní řemen přímo v autě. Vyměnit klínový řemen totiž zvládne v podstatě každý mechanik na světě, ale potřebuje mít ten správný rozměr pro váš motor, což už může být třeba na dovolené trochu problém.

Vybíráte ojeté auto? Prověřte si jeho historii!

Zkontrolovat můžete každý automobil na základě jeho VIN kódu jednoduše v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com. Prověření může obsahovat: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místná řada znaků, která je unikátním rodným číslem každého vyrobeného automobilu. Svůj VIN kód mají nejen osobní vozidla, ale také motocykly, nákladní vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód lze najít na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP). 

Slovenská verze článku: Klínový remeň v aute - Na čo slúží? A čo robiť, keď praskne?